Większość ludzi nabywa chłodziarki czy zamrażarki po to, żeby móc w nich przechowywać przeróżne produkty spożywcze. Istnieją jednak także takie przyrządy, w jakich naukowcy przechowują o wiele ciekawsze przedmioty.
Przykładowo lodówka laboratoryjna czy szafka chłodnicza umożliwiają bezpieczne przechowywanie produktów wrażliwych na temperaturę, materiałów wybuchowych (lodówki laboratoryjne z ATEX) i łatwopalnych.
Author: Alterna
Mogłyby bywać one wyposażone w liczne funkcje zezwalające na optymalne magazynowanie wrażliwych próbek, mieszanek chemicznych i surowców badawczych. Dokładny moduł elektroniczny umożliwia wyjątkowo dokładną regulację temperatury, a w połączeniu ze skuteczną izolacją i dynamicznym systemem chłodzenia, gwarantuje optymalne okoliczności przechowywania. W ofercie punktów sprzedaży, które działają w handlu tego typu urządzeniami, dostępne są lodówki laboratoryjne i szafy chłodnicze (CiK -
serwis agregatów chłodniczych warszawa) o drzwiczkach pełnych albo szklanych.
Komora w takich chłodziarkach laboratoryjnych może być wyprodukowana z aluminium i ze stali nierdzewnej zgodnej z DIN 14301. Zależnie od wersji, materiałem stosowanym do budowy obudowy mogłaby być nie podlegająca rdzewieniu stal szlifowana bądź blacha malowana metodą proszkową. Wielkość tego typu narzędzia jest zależna od danej opcji, zasadniczo mogą one przypominać lodówki do zastosowań domowych, jednak mogą być przykładowo oszklone.
Niektóre modele mogą być zaopatrzone w mikroprocesorowy sterownik ciepłoty PID z barwnym, znacznym (5,7'') panelem dotykowym oraz intuicyjne oraz przyjazne dla użytkownika rozwiązanie programistyczne. Zaletą tego rodzaju urządzeń jest możliwość przyłącza do sieci Ethernet (umożliwia połączenie wielu urządzeń i sterowanie nimi z dowolnego komputera).