Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mgsonline.pl/includes/menu.inc).

Niezawodny sposób zabezpieczenia danych komputerowych

Bezpieczeństwo informacji komputerowych jest dla wielu spółek oraz instytucji sprawą kluczową. To na dyskach trzymane są bardzo ważne informacje, dotyczące m.in. klientów firmy, księgowości czy aktualnych projektów. Jeżeli byłyby przechowywane tylko na pojedynczym dysku, a ten uległby uszkodzeniu, może to grozić niezwykle znacznymi następstwami.
oświetlenie
Author: Sunset Removals
Source: http://www.flickr.com


Z tego też powodu informatycy zalecają używanie urządzenia które, chociaż system operacyjny komputera traktuje jako pojedynczy dysk, w praktyce składa się z od paru do nawet kilku setek dysków twardych. Urządzenie to nazywane jest jako macierz dyskowa oraz jest podstawowym elementem pamięci masowych. Macierz jest stosowana do administrowania i udostępniania danych, które są przetwarzane przez daną firmę czy też instytucję. Wykorzystywanie macierzy dyskowych może zagwarantować bezpieczeństwo informacji przez ich kopiowanie. Macierze te są dostępne w opcji do montażu wewnątrz serwerów lub w wersji zewnętrznej. Wszystkie dyski połączone są w tzw. grupy RAID, a każda z nich jest podzielona na tak zwane partycje.
Osoby odpowiedzialne za jakiekolwiek rozbudowane środowisko IT, muszą (jeżeli do tej pory tak nie zrobiły), zdecydować się na wykorzystanie takiego rozwiązania. Wprowadzenie go w życie na pierwszym etapie planowania infrastruktury, pozwala na zminimalizowanie ewentualnych kłopotów przy jego dalszej rozbudowie. Kolejną poza bezpieczeństwem, zaletą wynikającą z zastosowania macierzy, jest możliwość korzystania z wieloprotokołowego dostępu do magazynowanych informacji.


Ponadto inną zaletą jest zmniejszenie obciążania procesora komputera oraz niezwykle prosta administracja całym systemem, a ewentualna późniejsza jego rozbudowa jest przejrzysta dla reszty takiego systemu.