Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mgsonline.pl/includes/menu.inc).

Jakie stosuje się aktualnie rodzaje łączności oraz dlaczego są one lepsze niż telefony?

Ludzie mogą porozumiewać się wzajemnie na wiele różnych sposobów. Jednym z nich może być znana od kilkudziesięciu lat technika radiowa, która wykorzystywana jest do dzisiaj przez np.
IT
Author: Kris Duda
Source: http://www.flickr.com


różne służby mundurowe albo lecznicze.


Dla co poniektórych osób radiokomunikacja to hobby, które może być połączone z ich pracą zawodową. Jest to jednak niezwykle rozbudowana dziedzina, którą można podzielić na kilka głównych sektorów. Do pierwszego z nich można by zaliczać urządzenia, jakich mają prawo używać osoby prywatne (bez wyrabiania jakichkolwiek pozwoleń) urządzenia PMR czy też niezwykle popularne CB radia. Telefony PMR pozwalają na przeprowadzanie połączeń w zasięgu ok. 1 km. Radia CB natomiast to prawie wymagane wyposażenie wszystkich zawodowych kierowców, a ich zakup może się zwrócić w ciągu jedynie kilku dni.

Ten wpis zawiera interesujące dane na prezentowany wątek - jeżeli masz ochotę zdobyć więcej wpisów, to odwiedź stronę systemy alarmowe wrocław getmon, która przedstawia zbliżone problemy.

Innym sektorem mogłaby zostać radiokomunikacja amatorska, która działa na podobnej zasadzie co radia CB, przy czym dostęp do wykorzystywanych w tamtym miejscu częstotliwości radiowych wymaga wyrabiania koncesji i zdania odpowiedniego testu. Dla oddanego krótkofalowca największą dumą jest prowadzenie pomyślnej rozmowy na naprawdę długim dystansie, np. Europa-USA.


Trzecim rodzajem jest łączność profesjonalna, w której nie może być miejsca na jakieś niedociągnięcia. Taki rodzaj transmisji jest wykorzystywany przez różnorodnego rodzaju służby, przykładowo pogotowie, straż pożarną czy też wiele innych.
Radiokomunikacja specjalistyczna jest o tyle korzystniejsza od przykładowo telefonii komórkowej, że nie ma tu kosztów nawiązania połączenia, ani tym bardziej samej rozmowy. Przeważająca większość służb wykorzystuje pasma UKF. Odległości pomiędzy stacjami bazowymi a pojazdami np. policji czy ITD wynoszą około 50km.