W pełnym rozkwicie sezon grzewczy. Dla tych z nas, którzy na własną rękę odpowiadają za opalanie domu, jest to czas częstego zaglądania do kotłowni. Ustawiony w niej piec centralnego ogrzewania.
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com
staje się naszym wymuszonym towarzyszem. Uzupełnianie go jest obowiązkiem co najmniej dwa razy na dzień. Czy kiedykolwiek zastanowiliśmy się, jak on działa?
Author: Preston Rhea
Source: http://www.flickr.com
Teraźniejsze kotły mają możliwość kontroli ciepła, co oznacza, że przy konkretnej wartości temperatury odcinany jest dopływ wody, tak by ciepło płynu w instalacji domowej nie przeszło wybranego poziomu. Do takowej regulacji wskazany jest odpowiedni czujnik temperatury . Ma on elementy odpowiadające na podwyższenie (bądź obniżanie) ciepłoty, np. przez modyfikację napięcia prądu w metalu na skutek zmiany jego temperatury. Taka dana jest potem przekazywana do adekwatnego sterownika, który replikuje na nią określoną czynnością.
Taki proces nie wyszedłby, gdyby nie skojarzony z czujką przetwornik temperatury (w temacie przetwornika temperatury). Przerabia on znak modyfikacji temperatury - przeważnie dosyć słaby - na
mocniejszy sygnał elektryczny
młynek elektryczny łucznik czy też numeryczny. Te drugie są bardziej odporne na ewentualne zaburzenia, dzięki czemu możemy być spokojni, że w końcowym rozrachunku pompa umieszczona w piecu centralnego ogrzewania zadziała prawidłowo i w odpowiednim momencie.
Notabene, to właśnie problemy z działaniem czujnika lub przetwornika temperatury są najczęstszym powodem wezwań majstrów od grzania. Warto zatem przy zakupie czy też konserwacji pieca zwrócić uwagę, czy użyte są w nim wartościowe fragmenty regulatora.