Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mgsonline.pl/includes/menu.inc).

Co to jest termopara? Do czego używane są tego typu urządzenia? Jakie rozróżniamy ich rodzaje?

W powszechnym użyciu znajduje się bardzo dużo specjalistycznych sprzętów, z których istnienia czasem nie zdajemy sobie sprawy. Funkcjonowanie często polega na wykorzystaniu reguł chemii i fizyki, dlatego czasami są to sprawy dość trudne do zrozumienia.
termopara typu j
Author: wiktor jedrzejczak
Source: http://www.flickr.com


Co może być tego przykładem?


Dobry przykład to termopara, zwana czasem termoelementem, do jakiego funkcjonowania wykorzystywana jest teoria Seebecka. To takie zjawisko termoelektryczne, jakie dzieje się na styku dwóch części wykonanych z różnych metali, kiedy te posiadają różne temperatury. Takie zjawisko wykorzystywane jest gdy mowa o termoparze do mierzenia temperatur. Czasami też urządzenie takie służy do dostarczania prądu o niższym napięciu.

Poznaj dokładniej opisywaną sprawę i zobacz treść. Są tam pokrewne posty, zatem niewątpliwie odnajdziesz dla siebie coś zajmującego.

Istnieją najróżniejsze typu tych urządzeń, przykładowo termopara typu k, jakiej używa się do temperatur od minus 200 stopni do tysiąc dwieście.


termopara typu k
Author: Joe Miserendino
Source: http://www.flickr.com


Również do takiej samej grupy - I zalicza się termopara typu J, która natomiast jest stosowana często w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Zakres temperatury w przypadku tej termopary jest nieco mniejszy oraz wynosi od minus 40 do 750 stopni. Ogólnie urządzenia te dzieli się na 3 grupy, z czego trzecia ma najwyższy zakres temperatur, do 2200 stopni. To urządzenia wolframowo-renowe. Takie urządzenia dają możliwość lokalnego pomiaru temperatury. Nie muszą mieć one żadnego dodatkowego zasilania.
Ogromną ich zaletą jest szeroki zakres jeśli chodzi o temperatury, co widać już choćby na podstawie takich dwóch powyżej przedstawionych typów urządzeń. Przy tym prosta budowa oraz duża niezawodność powodują, że sprzęty te są chętnie wykorzystywane w bardzo różnych sytuacjach.